Hz. İsa (as)’ı Nasıl Tanıyabiliriz?

Samimi iman sahiplerinin Hz. İsa (as)’ı tanıması son derece kolay olacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi Hz. İsa (as), peygamber alametlerinden hemen tanınacaktır. Sahip olduğu üstün akıl ve hikmetle diğer insanlardan ayrılacaktır.

Ayrıca yeryüzüne ilk gelişinde olduğu gibi ikinci kez gelişinde de Allah’ın izniyle pek çok mucizesi olacaktır. Tüm insanlara Allah’ın dininin hak olduğunu gösterecek, üstün gelecek olanların her zaman için Allah’ın taraftarları olduğunu kanıtlayacaktır. Rabbimiz’in “Kim Allah’ı, Resûlü’nü ve iman edenleri dost (veli) edinirse, hiç şüphe yok, galip gelecek olanlar, Allah’ın taraftarlarıdır.” (Maide Suresi, 56) ayetinin tecelli etmesine vesile olacaktır.

Ayrıca Hz. İsa (as), yeryüzünde hiçbir akrabası ve tanıyanı olmamasıyla tanınacaktır. Onu, mesih olduğunu iddia eden sahte kişilerden ayıran en önemli farklılıklardan biri dünya üzerinde annesi, babası, herhangi bir akrabası, arkadaşı, tanıyanı olmaması olacaktır.

Kitabın önceki bölümlerinde de açıkladığımız gibi Hz. İsa (as) Allah’ın “Ol” emriyle babasız olarak dünyaya gelmiştir. Allah, Hz. İsa (as)’ın bu durumunu Kuran’da Hz. Adem (as)’ın yaratılışına benzetmekte ve şöyle buyurmaktadır:

Şüphesiz, Allah Katında İsa’nın durumu Adem’in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona “ol” demesiyle o da hemen oluverdi. (Al-i İmran Suresi, 59)

Ayette de belirtildiği gibi Allah Hz. Adem (as)’a “Ol” demiştir ve Hz. Adem (as) yaratılmıştır. İşte Hz. İsa (as)’ın ilk yaratılışı da Allah’ın “Ol” demesiyle gerçekleşmiştir. Hz. Adem (as)’ın anne ve babası yoktur, Hz. İsa (as)’ın ilk dünyaya gelişinde ise sadece annesi Hz. Meryem vardır; fakat yeryüzüne yeniden geleceği ikinci seferde onun annesi de hayatta olmayacaktır. Aradan yüzyıllar geçtikten sonra bilinen hiçbir akrabası olmadan yeryüzünde bulunacaktır.

Kuşkusuz bu sayede Hz. İsa (as)’ın yeryüzüne yeniden gelişinde, onun Hz. İsa (as) olduğundan şüphe edilebilecek bir durum oluşmayacaktır. Bu yüzden Hz. İsa (as)’ı sahte mesihlik iddiasında bulunan kimselerden ayırmak son derece kolay olacaktır. Çünkü tüm çocukluğu insanlar arasında geçmiş, çok sayıda çocukluk resmine sahip, kendisini küçüklüğünden itibaren tanıyan sayısız kişiye sahip bir insanın Hz. İsa (as) olduğunu iddia etmesi son derece mantıksızdır.

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s